Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 10569603



*

nr 1056 9603


Spegel

+ lampetter, 3 delar, rokokostil, höjd: 86 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 19 september 2016
kl 19:56:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/9 21:52:16 1      250 kr
18/9 08:37:58 2      200 kr
18/9 08:37:58 1      250 kr (Budbetjänt)
19/9 14:14:18 3      Vinnande bud
19/9 15:28:29 4      350 kr
19/9 15:28:29 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer lampetter lamphållare ljushållare rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 20:24
  • 6674 Spegel
    förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 19:16




Ladda ner broschyr