![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel 10569603
*
nr 1056 9603
Spegel
+ wall sconces, 3 pcs, rococo style, height: 86 cm,
+ lampetter, 3 delar, rokokostil, höjd: 86 cm
Estimate:
800
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday September 19 2016
at 19:56:06
- Bid history
Time
Bidder
Bid
14/9 21:52:16
1
250 kr
18/9 08:37:58
2
200 kr
18/9 08:37:58
1
250 kr (Robot)
19/9 14:14:18
3
Vinnande bud
19/9 15:28:29
4
350 kr
19/9 15:28:29
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer lampetter lamphållare ljushållare rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
6145 MIRROR
Empire, 49x29, senare glas.
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:53
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1056 9603
Spegel
+ wall sconces, 3 pcs, rococo style, height: 86 cm,
+ lampetter, 3 delar, rokokostil, höjd: 86 cm
Estimate: | 800 |
---|---|
Sold: | SEK 400 |
Auction date: |
Monday September 19 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
14/9 21:52:16 | 1 | 250 kr |
18/9 08:37:58 | 2 | 200 kr |
18/9 08:37:58 | 1 | 250 kr (Robot) |
19/9 14:14:18 | 3 | Vinnande bud |
19/9 15:28:29 | 4 | 350 kr |
19/9 15:28:29 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: applick applicker applique appliquer lampetter lamphållare ljushållare rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar väggljusstakar väggljusstake
-
6145 MIRROR
Empire, 49x29, senare glas.
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
1 juli at 19:53